نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی بدن

نارنگی پیش مرگ تمام میوه ها ! زیرا راحت تر از همه میوه ها می توان پوست آن را کند و میل کرد و طعم و عطر نارنگی از هر میوه ای بیشتر است. شاید تا امروز نارنگی را تنها به‌عنوان یک میوه خوش آب و رنگ و خوشمزه می‌شناختید اما با مطالعه این نکات خواهید دید که این میوه در برخی شرایط بحرانی میتواند مانند دارویی شفابخش به کمک شما بیاید.

 

به گزارش تالاب افرادی که دچار مسمومیت با الکل میشوند می توانند این مسمومیت رابا نوشیدن آب نارنگی یا خوردن نارنگی تازه برطرف کنند. خاصیت زهر‌زدایی نارنگی به بیمار کمک می کند تا خیلی سریع بر مسمومیت و ضعف خود غلبه کند.

 

اگر به فشار خون مبتلا هستید، نوشیدن آب نارنگی تازه یا افزودن میوه خشک شده ان به غذا به بیمار کمک میکند تا فشار خون خودرا کاهش داده و ان را بازرسی کند.

افرادی که نیاز به دریافت پتاسیم بیشتری دارند می توانند از طریق میوه نارنگی، پودر نارنگی یا آب این میوه زمستانی میزان پتاسیم مورد نیاز خودرا جبران کنند.

پوست خشک شده نارنگی یکی از مفیدترین بخش‌هاي‌ این میوه زمستانی برای التیام سرفه‌هاي‌ روزهای سرد زمستانی است.

 

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

نارنگی سرشار از آنتی‌ اکسیدان است

پرتقال، منبع خوبی از ویتامین برای بدن است. نارنگی نیز منبع خوبی از ویتامین و سرشار از ویتامین C است که آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ موردنیاز بدن را تامین‌میکند. این آنتی‌اکسیدان‌ها از التهاب در بدن پیشگیري‌میکنند.

 

نارنگی به پیشگیري از تشکیل رادیکال‌هاي‌ آزاد که واکنش‌هاي‌ اکسیدی غیرضروری مضر برای بدن را امکانپذیر می کنند، شناخته‌شده است.

 

باب بارتو

در بلوچستان به من باب بارتو مى گویند. نوعى از خانواده ى مركبات هستم كه هسته من لعاب زیادى مثل تخم كتان دارد، و براى نرم كردن سینه بسیار مفید مى باشم .

 

نارنگی تصفیه‌ کننده خون

عامل پاک‌کننده خون، به تصفیه‌کننده نیز مشهور است. روغن خوشبو نارنگی، یک تصفیه‌کننده موثر است. این روغن، از طریق دفع اسیداوریک زیاد، نمک اضافی، آلاینده‌ها و آب از دستگاه اداراری، بدن شما را پاک سازی‌میکند.

 

درمان و بهبود مشکلات پوستی و آرتریت با نارنگی 

نارنگی به‌میزان زیادی در درمان‌هاي‌ دکتری به‌کار رفته‌است زیرا با بیماری‌هاي‌ پوستی و آرتریت مبارزه‌میکند.

 

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

درمان نفخ شکم با نارنگی

افرادی که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف میوه نارنگی به تنهایی میتوانند به درمان نفخ شکم خود بپردازند. این گروه میتوانند میوه نارنگی رابه تنهایی میل کنند یا از آب نارنگی یا میوه خشک شده نارنگی مصرف کنند.

 

گروه تغذیه و سلامت تالاب : این مواد همگی خاصیت ضد‌نفخ دارند. حتی افرادی که تمایل دارند میتوانند میوه خشک شده نارنگی رابه‌صورت پودر در آورده و ان رابه غذای خود اضافه کنند تا اثر نفاخی غذا را از بین ببرد.

 

نارنگی آهن غذا را جذب‌می‌کند

نارنگی به جذب آسان آهن از غذا نیز کمک‌میکند.

 

نارنگی میوه ای ضد اسپاسم

اسپاسم‌ها می توانند ملایم تا شدید باشند و ممکن است عوارض و تاثیرات منفی زیادی بر بدنتان داشته‌باشند. اسپاسم می تواند بر دستگاه‌هاي‌ تنفسی، گوارشی و سیستم عصبی تاثیرگذاشته و باعث مشکلاتی در تنفس و همچنین باعث ایجاد گرفتگی و آسم شود.

 

اسپاسم میتواند باعث اسهال، وبا و حتی اختلالات سیستم عصبی شود. روغن خوشبو نارنگی، یک عامل ضد اسپاسم موثر است و به تسکین اسپاسم کمک‌می کند.

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

نارنگی اکسپکتورانت طبیعی

میوه نارنگی از بهترین داروهای طبیعی ضد‌سرفه است که به اکسپکتورانت طبیعی در بین درمانگران طب سنتی چین مشهور است. مصرف این میوه زمستانی به افرادی که مبتلا به سرفه‌هاي‌ خلط‌دار هستند، بسیار توصیه میشود. این میوه همانند شربت اکسپکتورانت خاصیت خلط‌آور دارد و موجب تخلیه اخلاط موذی از گلو و کاهش سرفه‌هاي‌ بیمار می شود.

 

بهبود مشکلات گوارشی با نارنگی

فیبر رژیمی موجود دراین میوه، گوارش را بهبودمی‌بخشد که برای عملکرد تمام بدن خوب است. همچنین، می توان با مصرف درست نارنگی و دیگر گونه‌هاي‌ پرتقال، از تعدادی از بیماری‌هاي‌ مزمن مانند سرطان و بیماری‌هاي‌ قلبی پیشگیری‌کرد.

 

با نارنگی ماسک صورت برای روشن تر شدن پوست تهیه کنید

ما در این جا، ماسک صورت نارنگی را پیشنهادمی‌کنیم که می تواند برای داشتن پوستی روشن‌تر به‌کار برود. به‌علاوه، این ماسک به رفع چربی بیش‌ازحد و باکتری مضر کمک‌کرده و پوست را نرم، تازه و عاری از لکه میکند.

 

۳ تا ۴ تکه نارنگی را بردارید. دانه‌هاي‌ ان را درآورید. انها را در مخلوط‌کن ریخته و با یک قاشق غذاخوری ماست و همان اندازه عسل مخلوط‌کنید. ان را بر صورت و گردن بگذارید. اجازه‌دهید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بماند. ان رابا آب سرد بشویید. این ماسک را دوبار در هفته برای پوست چرب و یکبار در هفته برای پوست معمولی به‌کار ببرید.

 

داشتن مویی سالم و براق، آب نارنگی رابا روغن موی خود ترکیب‌کرده و استفاده‌کنید.

 

نکات پخت و خوردن نارنگی

۱. برای افزایش پروتئین، نارنگی در سالاد میوه به‌کارمی‌رود.

۲. آب این میوه را می توان در نودل و پاستا استفاده‌کرد.

۳. میتوانید از آب ان برای خوش‌طعمی کیک‌هاي‌ فنجانی خود استفاده‌کنید.

۴. می توان آب نارنگی را در دستورغذاهای مرغ و ماهی هم استفاده‌کرد.

 

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

نکات نگهداری از نارنگی

 

هنگام انتخاب نارنگی، همیشه به‌دنبال نارنگی‌هاي‌ سنگین باشید. وزن بیشتر برابر با آب بیشتر است. نارنگی را در یخچال نگه‌دارید تا تازه بماند. اگر یک باره تعداد زیادی نارنگی خریدید، انها رابا آب سرد شسته و با پارچه پنبه‌اي خشک‌کنید ودر یخچال نگه‌دارید.

 

حقایق تغذیه‌ای نارنگی

اطلاعات زیر توسط وزارت کشاورزی امریکا «USDA» اعلام شده‌اند. مصرف یک فنجان نارنگی که حدود ۱۹۵ گرم نارنگی است، ۱۰۳ کالری دارد. درصد ارزش روزانه ترکیبات ان در پایین آمده‌است:

 

چربی ۱%

کربوهیدرات ۱۴%

ویتامین A ۲۷%

ویتامین C ۸۷%

کلسیم ۷%

آهن ۲%

 

نارنگی حاوی این مقدار مواد مغذی است: ۲۶ گرم کربوهیدرات، ۱.۶ گرم پروتئین، ۰.۶ گرم چربی و حدود ۴۵۵ میلی‌گرم موادمعدنی. بنابر این، چربی اشباع پایینی دارد و منبع خوبی از ویتامین‌هاست و مقدار زیادی از کالری ان از قندهای طبیعی می آید.

 

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

میزان ویتامین های موجود در نارنگی

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

مضرات مصرف بیش از اندازه نارنگی

 

در مصرف نارنگی زیاده‌ روی نکنید…

زیاده‌روی در مصرف تمامی موادغذایی عوارض جانبی متعددی به همراه دارد؛ نارنگی نیز از این امر مستثنا نیست و مصرف بیش از 5شماره نارنگی در روز ممکن است دردسر آفرین باشد.

افراط در مصرف نارنگی موجب افزایش گاز روده شده و ناراحتی‌هاي‌ گوارشی برای مصرف‌کننده به همراه می‌آورد.

 

نارنگی از ان جهت که آسان‌ترین میوه برای خوردن است و پوست ان به سادگی جدا میشود بیشتر توسط بچه‌ها خورده میشود. بنابر این باید مراقب بچه‌ها بود زیرا مصرف بیش‌ازاندازه نارنگی ان‌ها رابه اسهال و کندی عملکرد روده‌ها مبتلا میکند.

 

یکیدیگر از عوارض مصرف بیش‌ازاندازه نارنگی بروز آفت و التهاب در دهان و زبان مصرف‌کننده است.

 

مراقب باشید هرگز نارنگی رابه‌صورت مخلوط با شیرگاو میل نکنید. ترکیب این 2 موجب بروز دردهای شکمی میشود.

 

نارنگی و تداخل دارویی

افرادی که در نسخه دارویی ان‌ها داروهایی وجوددارد که به افزایش میزان پتاسیم خون‌شان کمک می کند، باید مراقب باشند که مصرف هم زمان این دارو با نارنگی موجب افزایش بیش‌ازحد پتاسیم در بدن ان‌ها میشود و این مسئله خود عوارض جانبی متعددی به‌دنبال دارد.

 

بنابر این افرادی که از داروهای حاوی پتاسیم مصرف می کنند باید در مصرف نارنگی دقت کنند و حتماً با مشاوره متخصص خود این میوه را مصرف کنند.

 

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

سایر منافع مركبات

انچه گفته شد مختصرى از فواید بى شمار خانواده ى ما بود، از دوستان وفادار انسان هستیم . سلامت و جوانى را براى شما پایدار مى سازیم ؛ و از پوست ما اسانسى خوشبو مى گیرند كه ضد عفونى كننده بوده ؛ ودر ساختن ادوكلن و مرهم هاى ضد زخم به كار مى رود.

 

اسانس ما قادر است بزرگ ترین دشمنان بشر را كه میكروب هاى دیفترى ؛ مننژیت و حصبه مى باشد نابود سازد. از پوست خارجى ما نیز براى خوشبو كردن غذا و شربت هاى دارویى و غیر دارویى ؛ ترشى ها و مرباها و غیره استفاده مى كنند ودر نزد ایرانیان رسم است كه پوست ما را در كنار منقل یا بخارى مى گذارند تا محیط خانه را خوشبو سازیم .

 

تلخى كه در میوه هاى بعضى از انواع ما مثل ترنج و دارابى مى بینید، یكى دیگر از محسنات ما مى باشد. زیرا این تلخى مربوط به یك ماده ى مؤثر است كه اشتها را باز مى كند و بهمین جهت است كه غذاشناسان توصیه مى كنند، همیشه ما را قبل از غذا میل نمایید تا معده ى شما را براى قبول و هضم ان آماده سازیم . خلال نارنج رابا سنبل الطیب دم كرده ؛ و صبح بجاى چاى نوش جان كنید تا قلب و اعصاب شما تقویت شود.

 

رب نارنج كه در اثر جوشاندن و غلیظ كردن آب نارنج بدست مى آید نه تنها یك چاشنى خوب براى ترش كردن غذاها است ؛ بلكه یك مرهم ضد زخم، ضد انگل و ضد میكروب مى باشد ودر گذشته كچلى رابا ان معالجه مى كردند.

 

اگر ناخن شما سست و شكننده است چند روز، روزى دو مرتبه روى ان رب نارنج بمالید و بعد مشاهده كنید كه چگونه سخت و محكم مى شود.

 

اگر به نارنج دسترسى ندارید، مى توانید با آب لیمو و آب نارنج استفاده كنید. براى از بین بردن چربى پوست و موهاى خود نیز مى توانید از رب یا آب میوه ى ما استفاده نمایید، ولى براى چربى سر انسان كه مقدمه ى طاسى است ؛ بایستى حتماً از رب نارنج بهره مند شوید و بگذارید مدتى بماند، روى پوست خشك شود و بعد ان رابا آب نیم گرم پاك نمایید.

 

براى پاك كردن لكه هاى قرمز و سیاه كه روى پوست و صورت و بدن شما پیدا مى شود، بهتر ان است كه به رب نارنج نمك زده و روى آن ها بمالید و بگذارید تا خوب خشك شود، براى نرم كردن دست و صورت و از بین بردن گوشت هاى زیادى ؛ بازهم به سراغ رب نارنج و بدل ان لیمو بروید. مخلوطى از آب لیمو و گلیسیرین و چند قطره آمونیاك نیز براى این كار تجویز شده است .

 

به كودكان خود توصیه نمایید كه هفته اى دو بار دندان هاى خودرا با مضمضه كردن آب لیمو تمیز كرده و بعد مسواك بمالند تا دندان هاى انها دچار كرم خوردگى نشود.

 

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

خواص مرکبات ؛ نارنگی پرتغال ؛ لیمو و…

 

براى از بین بردن زگیل بایستى نوع ترش مرا با پوست و هسته در سركه خیساند و بعد آن را له كرده روى زگیل گذاشت تا كم كم از بین برود. اگر آب تصفیه شده در معرض ندارید، آسان ترین راه براى ضدعفونى كردن ان افزودن چند قطره آب لیمو ترش است.

 

هیچگاه ماهى نخورید مگر ان كه قبلا روى ان چند قطره آب لیمو یا آب نارنج بچكانید. در اروپا طبق معمول صدف هاى دریایى را همراه با نوع ترش ما مى فروشند ودر این مورد دانشمندى اظهار نظر كرده و گفته است :

 

زهر رابا ضد زهر همراه مى فروشند. آب لیمو مسمومیت غذایى را كم مى كند و از فساد مواد خوراكى جلوگیرى مى نماید . به آب هویج چند قطره آب لیمو بزنید، تا طعم گس و علفى ان از بین برود.

 

وقتى زالو در بیخ گلوى كسى چسبید، دستپاچه نشوید، یك لیوان آب لیمو به او بدهید و بگویید جرعه جرعه بنوشد تا زالو كنده شود. آب ما خانواده ى مركبات ادرار را زیاد مى كند و كلیه و مثانه را زهكشى مى نماید.

 

استفاده از آب انواع ما براى رژیم لاغرى اثرى بسیار مطمئن و بى ضرر دارد. براى مبارزه با انگلهاى معده و روده ؛ بایستى یكى از میوه هاى ما رابا پوست له كرده ؛ و بعد در شربت عسل خیس نموده و بعد در صافى ریخته و با فشار شیره ى آن را گرفت و شب ؛ قبل از خواب نوشید.

 

براى جلوگیرى از خون دماغ ؛ پنبه رابا آب لیمو ترش یا نارنج آغشته كرده ؛ ودر سوراخ ‌هاى دماغ بگذارید تا خون بند آید، با آب انواع ترش ما مى توانید لكه هاى سبز و مركب را از روى لباس پاك كنید .

 

آب لیمو شیرین دوام ندارد، این نقص برطرف خواهد شد. مخلوط دو برابر آب لیمو شیرین با یك برابر آب لیمو ترش نوشابه اى گوارا و مفید است و بهترین دارو براى معالجه مبتلایان به امراض عفونى است .

 

این نوشابه ترشى چندانى ندارد، و براى معده و روده هاى زخمی هم مضر نمى باشد. لیموهاى آبى كه در جهرم و جنوب ایران به عمل آمده ؛ و براى گرفتن آب لیمو مصرف مى شود، با لیمو ترش فرق دارد، ولى منافع انها یكسان است ؛

 

اگر در اثر خوردن انواع میوه هاى ما در معده احساس ناراحتى كردید، و یا مبتلا به دل درد، و درد پهلو شدید نترسید و چند روز مرتبا به خوردن ان ادامه دهید و بدانید بعلت داشتن مواد رادیواكتیو امراض خفته را بیدار مى كنیم و بعد ان ها را معالجه مى نماییم و نیز مى توانیم سموم بدن را از گوشه و كنار عضلات خارج كرده ؛ و از بین ببریم .

 

لیمو عمانى نوعى لیمو ترش است

كه در عمان به عمل مى آید و بهترین چاشنى براى غذاهاى مختلف است . براى معالجه گواتر سمى و كوچك كردن غده ى سیب آدم بهترین وسیله ضماد كوبیده ى پوست پرتقال و لیمو است .

 

نارنگی میوه خوشمزه پاییزی

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها